Logo

Bilişim ve E-Ticaret Hukuku

Bilişim ve e-ticaret hukuku ile ilgili tüm yazılarımıza hemen aşağıda bu kategoriden ulaşabilirsiniz. Ancak onun öncesinde Bilişim ve e-ticaret hukuku hakkında kısa bir bilgi isterseniz bu yazıyı okuyunuz.

Günümüzde teknolojinin her eve girmesi, sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte bilişim hukuku da daha çok gündeme gelmeye başladı. Bilişim hukuku bireylerden girişimcilere, e-ticaret sitelerinden sosyal medya ağlarına kadar çok geniş bir alanı kaplamaktadır. Artık sosyal medya kullanıcısı olan her birey bilişim hukukunun alanına giren bir hukuki sorunla karşılaşabilmektedir. Sosyal medya üzerinden siber zorbalık, taciz, hakaret gibi durumlar sıklıkla yaşanmakta ve bu durumlara karşı hukuki yollara başvurulmaktadır. İnternet kullanıcısının karşılaşabileceği diğer bir bilişim hukuku sorunu da kişilik haklarının saldırıya uğramasıdır. Kişinin fotoğrafının, videosunun ya da başka bilgilerinin internet ortamına yayılması gibi durumlarda hukuki yollara başvurularak mağduriyetin giderilmesi sağlanabilmektedir. Bilişim hukukunu ilgilendiren bir diğer konu ise, son yıllarda sıkça gündeme gelen unutulma hakkıdır. Kişinin itibarını etkileyebilecek içeriklerin internet ortamından kaldırılması unutulma hakkının konusudur.

İnternetin yaygınlaşmasıyla ticaret de internete taşınmış durumdadır. Farklı alanlarda binlerce e-ticaret sitesi hizmet vermektedir. Elbette internet üzerinden alışveriş yapıldığında da birçok farklı sorun ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durumda hak kaybının yaşanmaması için dava yoluna gidilebilir.

Şirketlerin, kişilerin ve diğer kurumların internet üzerindeki izlenimi son derece önem kazanmış durumdadır. İnternet ortamındaki olumsuz bir haber ya da içerik itibarı zedeleyebilir ve şirketleri ya da kişileri olumsuz etkileyebilir. Bu sorunu çözme amacıyla itibar yönetimi kavramı ortaya çıkmıştır. İtibar yönetimiyle hukuk büroları, şirketlerin ya da kişilerin internet ortamındaki olumsuz içeriklerinin kaldırılmasını sağlayabilir.

İnternet yalnızca bir paylaşım alanı değil, aynı zamanda ticari de bir ortamdır. Uygula geliştirme, e-ticaret sitesi açma ya da başka şekillerde internet üzerinden girişimcilik gün geçtikçe artmaktadır. Bilişim avukatları uyulması gereken mevzuatlar ve yapılması gereken hukuki işlemler konusunda internet girişimcilerine danışmanlık verebilir.

İnternet ortamında, neredeyse gerçek hayatta karşılaşılabilecek sorunların hepsiyle karşılaşma ihtimali vardır. Bunun yanında internete has bazı hukuki sorunlar da gündeme gelebilmektedir. Bu durum sebebiyle bilişim hukuku her geçen gün gelişmekte ve insanların ihtiyacına cevap vermeye çalışmaktadır.

İletişim Bilgileri

Kurtuluş Mah. Sevilen Sok. Özler Apt. No: 1/3 Odunpazarı/Eskişehir

+90 (222) 240 35 35

+90 (554) 166 35 35

bilgi@gorkemsener.av.tr

Çalışma Saatleri

Çalışma Günleri :

Pazartesi - Cuma : 08:00 - 18:00
Cumartesi : 09:00 - 15:00

Tatiller :

Pazar
Milli ve Dini Bayramlar

Yasal Bilgilendirme

Sitede yer alan materyaller sadece bilgilendirme maksatlı olup Türkiye Barolar Birliği’nin ilgili düzenlemeleri uyarınca hukuki öneri, teklif, danışmanlık veya reklam teşkil etmez. Tüm telif hakları, Avukat Görkem Şener'e ait olup, bilgisayara indirilmesi, kopyalanması, çoğaltılması, herhangi bir ortamda yayınlanması yasaktır. Eskişehir Avukatı Görkem Şener'e ait web sayfasıdır. Ceza ve boşanma davaları ile ilgili en çok sorulan soru ve cevaplar için sıkça sorulan soruları okuyabilirsiniz.