Logo

Yabancılar Hukuku

Yabancılar hukuku ile ilgili tüm yazılarımıza hemen aşağıda bu kategoriden ulaşabilirsiniz. Ancak onun öncesinde yabancılar hukuku hakkında kısa bir bilgi isterseniz bu yazıyı okuyunuz.

Türkiye, her geçen gün daha fazla başka ülke vatandaşının yaşadığı, çalıştığı ya da bulunduğu bir ülke konumundadır. Yabancıların sayısının artması yabancılarla ilgili hukuki sorunların da artması anlamına gelmektedir. Yabancılar için, haklarını vatandaşı olmadıkları bir ülkede nasıl kullanabilecekleri endişe konusudur. Türkiye’deki kanunlar yabancıların haklarını korumayı ve mağdur olmalarını engellemeyi hedefler. Yabancıların kanunların kendilerine sağladığı haklardan faydalanabilmek için hukuk bürolarına danışarak hangi haklara sahip olduklarını öğrenmeleri önemlidir.

Yabancıların en çok karşılaştığı hukuki işlemlerden birisi oturma izni ve çalışma iznidir. Oturma izni ve çalışma izni almak için yabancıların belli şartları yerine getirmiş olması aranır. Yabancılar hukuku alanında çalışan avukatlar kişilere bu alanda danışmanlık hizmeti vererek oturma izni ve çalışma izni almalarına yardımcı olabilirler. Bunun dışında son yıllarda yabancıların Türkiye’deki gayrimenkullere olan ilgisi artmış durumdadır. Yabancıların gayrimenkul alırken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından farklı olarak yapması gereken bazı hukuki işlemler bulunmaktadır. Yabancıların belli şartları sağlamak koşuluyla Türkiye Cumhuriyeti’nden vatandaşlık almaları da mümkündür. Vatandaşlık almanın birkaç yolu bulunduğundan hangi yolun en hızlı ve doğru yol olacağı düşünülerek karar verilmelidir.

Yabancı yatırımcı sayısı gün geçtikçe yükselmektedir. Türkiye’de ekonomik olarak fırsat gören yabancılar sermayelerini burada kullanarak iş kurmak istemektedir. Hukuk büroları yabancılara şirket kurma konusunda danışmanlık hizmeti verir. Yabancıların kuracağı şirketlerin yönetmeliklere uygun olması ve doğru şekilde kurulması önemlidir. Aksi takdirde maddi ve manevi açıdan olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Türkiye’nin son yıllarda gündeminde mülteci ve yabancı sığınmacı konusu da yer almaktadır. Türkiye dünya üzerinde en çok yabancı sığınmacı barındıran ülkelerden biridir. Türkiye’ye iltica etmek isteyen yabancıların vatandaşı olduğu ülkelere göre izlemesi gereken prosedür farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca iltica etmek isteyen yabancının iltica sebebini doğru bir şekilde göstermesi gerekir. Avukatlar iltica etmek isteyen yabancılara nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda danışmanlık verebilir.

İletişim Bilgileri

Kurtuluş Mah. Sevilen Sok. Özler Apt. No: 1/3 Odunpazarı/Eskişehir

+90 (222) 240 35 35

+90 (554) 166 35 35

bilgi@gorkemsener.av.tr

Çalışma Saatleri

Çalışma Günleri :

Pazartesi - Cuma : 08:00 - 18:00
Cumartesi : 09:00 - 15:00

Tatiller :

Pazar
Milli ve Dini Bayramlar

Yasal Bilgilendirme

Sitede yer alan materyaller sadece bilgilendirme maksatlı olup Türkiye Barolar Birliği’nin ilgili düzenlemeleri uyarınca hukuki öneri, teklif, danışmanlık veya reklam teşkil etmez. Tüm telif hakları, Avukat Görkem Şener'e ait olup, bilgisayara indirilmesi, kopyalanması, çoğaltılması, herhangi bir ortamda yayınlanması yasaktır. Eskişehir Avukatı Görkem Şener'e ait web sayfasıdır. Ceza ve boşanma davaları ile ilgili en çok sorulan soru ve cevaplar için sıkça sorulan soruları okuyabilirsiniz.